Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Kurum Tanıtımı

  Kurumumuz; Bursa-Mudanya karayolu istikametinde Nilüfer İlçesi, Balat Mahallesi, Cezaevi Caddesi üzerinde 14.952 m2 emniyet sahası, 19.148 m2 kapalı bina alanı olmak üzere toplamda 34.100 m2'lik bir alan üzerine inşa edilerek 21.06.1984 tarihinde hizmete alınmıştır. Kurumumuz, şehir merkezine 17 km uzaklıktadır.

  Kurumumuz, 5 Bloktan müteşekkil olup 2012 yılında yapılarak hizmete alınan ek bina kısmı ile birlikte kapasitesi 1.382 kişilik olmuştur. 2012 yılında ayrıca Kurum ihata duvarı bitişiğine açık ceza infaz kurumlarına ayrılma hakkı kazanan hükümlülerin barındırılacağı 96 kişi kapasiteli Bağlı Açık Ceza İnfaz Kurumu binası hizmete alınarak Kurumumuzun adı Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu olarak değiştirilmiştir.

   2011 Yılından itibaren fırın atölyesi, mutfak, kalorifer ve banyo için sıcak su temininde doğal gaz kullanımına başlanmıştır. Kurumun içme suyu şebeke hattından, içme suyu haricindeki diğer su ihtiyacı ise mevcut sondaj su hattına 2013 yılında açılan sondaj kuyusu da ilave edilerek yeraltı su kaynaklarından sağlanmaktadır. 2012 Yılında 1.000 ton su kapasiteli su deposu yapılmıştır. Yangın olaylarına karşı kurum içi tüm alanlara müdahale edilebilecek şekilde yangın müdahale dolapları yaptırılmış ve her dolaba uygun yangın tüpleri konulmuştur.

   Kurumumuz; internet sitesi üzerinden, hükümlü ve tutuklu yakınlarını ilgilendiren tüm bilgileri ve program değişikliklerini en hızlı şekilde kamuoyuna sunmaktadır. Yine kurumsal e-postamıza ve internet sayfamızda bulunan iletişim formumuza gelen iletilere günlük olarak yanıt verilerek hızlı ve ulaşılabilir bir kurum olma hedefimize emin adımlarla ilerlemekteyiz. Ayrıca kurum girişimizde bulunan Halkla İletişim Büromuz, hükümlü ve tutuklu yakınlarımıza hizmet vermektedir.

   Kurumumuz kendi yemek ve ekmek ihtiyacının yanı sıra Bursa H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Gemlik Açık Ceza İnfaz Kurumu ve Mudanya Adliyesi İrtibat Bürosunun iaşesini karşılamakta, günlük ortalama 5.000 kişilik yemek ve ekmek üretimi yapmaktadır. İşyurdu Atölyelerine bağlı olan Fırınımızın yanı sıra Tekstil İş koluna bağlı 3 ayrı Tekstil Atölyesinde faaliyetlerimiz devam etmektedir. Bu atölyelerimizde, Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü iç güvenlik personelinin polar, mont ve yazlık tişört ihtiyacı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı er eğitim elbiseleri, kantin ve kamu-özel sektörün talepleri doğrultusunda el, yüz, ayak, banyo ve plaj havluları ile bornoz üretimi yapılmaktadır. Kurumumuzun hemen yanında bulunan 13 dönümlük alanın 1 dönümünü kapalı sera ve 12 dönümünü ise açık tarım olmak üzere tarımsal faaliyet için kullanmaktyız. Açık bölümümüzdeki hükümlüler marifetiyle üretilen meyve ve sebzeler, yine hükümlü ve tutuklunun iaşelerinde değerlendirilerek katma değer oluşturulmaktadır.

Adres

Balat Mahallesi Cezaevi Caddesi Nilüfer/BURSA

Telefon

(0 224) 243 12 38 ---- (0 224) 243 12 39 ---- (0 224) 243 12 49 ---- (0 224) 243 12 00

Faks: (0 224) 243 19 70

E-Posta

bursa.etcikisaretadalet.gov.tr