Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
Şehit İnfaz ve Koruma Memurumuz Cengiz Yiğit Unutulmadı
29.04.2024

20 Nisan 2022 tarihinde Bursa’da personel servis aracımıza yapılan hain terör saldırısı sonucu şehit olan İnfaz ve Koruma Memurumuz Cengiz Yiğit şehadetinin yıl dönümünde törenlerle anıldı.

Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda görev yapmakta iken, servis aracımıza yapılan hain saldırı sonucu şehit düşen İnfaz ve Koruma Memuru Cengiz Yiğit Bursa Adalet Sarayı’nda yapılan törenle anıldı. Törene katılan Adalet Bakan Yardımcımız Ramazan Can;       ”Burada rahat bir şekilde nefes alıp veriyorsak şehitlerimiz sayesindedir. Şehitlerimizi anmak ve unutmamak lazım. Acıyı paylaşmak lazım. Çünkü bu acı sadece şehidimizin yakınlarının acısı değil. Bu acı bizim, milletimizin acısı. Şehitlerin emanetlerine ve gazilerimize sahip çıkmak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir görevi olmakla birlikte aziz Türk milletimizin de bir görevidir. Cengiz Yiğit şehidimizin emanetleri başımızın üstündedir. Başımızın üzerinde olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Bakan Yardımcımız Can’dan sonra bir konuşma da Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürümüz Enis Yavuz Yıldırım yaptı; “ Anadolu coğrafyası zor bir coğrafyadır. Biz bu coğrafyayı vatan olarak belirlediğimiz günden bu yana, 1071’den çok daha önce başlayan tarihlerden bu yana bu coğrafya için bedel ödemeye başladık. Bu bedel çoğu defa hepimiz için karşılığı çok ağır olan bedellerdi. Canımızı verdik, şehitler verdik. O bazen hudut boylarında nöbet tutarken oldu. Bazen haçlılara karşı savaşırken oldu. Bu toprakları bu vatanı kurtarmak korumak için istiklal harbinde olduğu gibi yeri geldi Çanakkale’de iki yüz elli bin şehit verdik. Yeri geldi dosyasının başında yargılama görevini yerine getirmeye çalışırken, bunun adı Selim Kiraz oldu. Yeri geldi görevini yerine getirmeye giderken ismi Cengiz Yiğit oldu.” sözleri ile konuşmasına başladı.

“Biz Bu Topraklardan Vazgeçmeyeceğiz”

Genel Müdürümüz Yıldırım konuşmasının devamında; “Herkes şunu biliyor ki, biz bu topraklardan vazgeçmeyeceğiz. Şehitlerimizi yüreğimizde canlı tutacağız zaten. Zaten bizim inancımıza göre şehitler ölmez. Onlar içimizde onlar canlı bizimle beraberler. Şehitler bizim inancımıza göre peygamber efendimize komşu oluyorlar, onlar cennetin en güzel yerindeler. Bu sebeple bizim inancımıza göre şehitlik herkese nasip olan bir makam değil. Bu bir nasip meselesidir.” dedi.

Genel Müdürümüz Yıldırım konuşmasını; “Bu anma törenini organize eden Sayın Başsavcımız ve değerli ekibine çok teşekkür ediyorum. Şükranlarımı arz ediyorum. Anadolu’yu, bu toprakları vatan haline getirmek için ve vatan olarak tuttukları için şehitlerimize bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum. Bugün burada bulunan gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle özellikle senesi devriyesini idrak ettiğimiz Cengiz Yiğit kardeşime de Allahtan rahmet diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” sözleri ile sonlandırdı.

Şehidimiz, memleketi Ağrı’da kabri başında da anıldı.

Şehidimiz İnfaz ve Koruma Memuru Cengiz Yiğit şehadetinin yıl dönümünde mezarı başında da anıldı. Şehidimizin memleketi olan Ağrı’nın Hamur ilçesinde Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Adem Çalış, Hamur kaymakamı Ali Yıldırım, Patnos Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Çıplak, hakim ve savcılar, Ağrı Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Ağrı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yönetici ve personelleri ve Hamur ilçesi vatandaşlarının katılımı ile mezar ziyaret edildi. 

Adres

Balat Mahallesi Cezaevi Caddesi Nilüfer/BURSA

Telefon

(0 224) 243 12 38 ---- (0 224) 243 12 39 ---- (0 224) 243 12 49 ---- (0 224) 243 12 00

Faks: (0 224) 243 19 70

E-Posta

bursa.etcikisaretadalet.gov.tr