SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi)

 

 

 

   Kurumumuzda 5 adet tekli ve 1 adet 3 kişilik olmak üzere 6 adet video konferans odası bulunmakta olup 2013 yılı Mart Ayında faaliyete geçmiş olup ilk görüşme 22/03/2013 tarihinde yapılmıştır.

 

   Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) sayesinde ifade alma ve sorgu işlemleri ile duruşmaların video kaydına alınması; Cumhuriyet başsavcılığı veya mahkemenin yargı çevresi dışında bulunan veya mahkemede hazır bulunmayan kişilerin (şüpheli,sanık,tanık,şikayetçi,katılan v.s.) video konferans yoluyla dinlenmesi ve ifadelerinin kayda alınması imkanı sağlanacaktır.

 

   SEGBİS sistemi ile yargılamanın hızlı bir şekilde bitirilmesi hedeflenmektedir. Özellikle ceza davalarının uzaması nedeni ile zaman aşımından ceza verilememesi gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Diğer taraftan Anayasanın 141 inci maddesinin son fıkrasında, yargılamanın en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması yargı organlarının görevi olarak belirlenmiş olup, SEGBİS kullanımı ile bu görevin daha etkin olarak yerine getirilmesi amaçlanmıştır.

 

Bursa E Tipi Kapalı ve Açık C.İ.K.Resmi Web Sitesi © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster : Tuğba ÖZKAN-Ersin KURNAZ
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.