BURSA E TİPİ KAPALI VE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU

            Bursa E Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Bursa-Mudanya karayolu istikametinde Nilüfer İlçesi,Balat Mahallesi,Cezaevi Caddesi,No:14 de Mülkiyeti Hazineye ait Adalet Bakanlığına tahsis edilmiş olan 14.952 m2  Emniyet sahası,19.148 m2  Kapalı bina alanı olmak üzere 34.100 m2  lik bir alan üzerine inşa edilerek  21.06.1984 de hizmete alınmıştır.Şehir merkezine 17 km uzaklıktadır.


            Kurum A-B-C-D-E Blok olmak üzere 5 Blok olarak yapılmıştır. Resmi kapasitesi 2012 yılında yapılarak hizmete alınan Ek bina kısmı ile birlikte dünya standartları ölçüsünde kişi başı 4 m2 yaşam alanı ölçüsünde  1.382 kişilik olmuştur.2012 yılında ayrıca Kurum ihata duvarı bitişiğine 96 kişi kapasiteli Açık ceza infaz kurumuna ayrılma hakkı kazanan hükümlülerin barındırılacağı bina yapılıp hizmete alınarak Kurum adı  Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu olarak değişmiştir.
13.05.2016 tarihi itibari ile Kapalı bölümünde 1.745 Açık bölümünde 236 olmak üzere toplam mevcudumuz 1.981 kişidir.
2011 Yılından itibaren Fırın atölyesi, mutfak-kalorifer, banyo ve sıcak su temininde Doğal Gaz kullanımına başlanmıştır. Kurumun içme suyu Şebeke hattından, diğer su ihtiyacı ise mevcut sondaj su hattına 2013 yılında açılan sondaj kuyusu da ilave edilerek yeraltı su kaynaklarından sağlanmaktadır.2012 Yılında (2 Adet 500 tonluk) 1.000 ton su kapasiteli su deposu yapılmıştır. Yangın olaylarına karşın kurum içi her alana müdahale edilebilecek aralarda yangın müdahale dolapları yaptırılmış ve her dolaba yangın tüpü konulmuştur.

                         

              Güvenlik önlemleri kapsamında daha önceki 250KW lık jeneratör’ün yerine  700 KW lık yeni jeneratör alınmış olup,Çevre aydınlatmalar da kullanılmak üzere yeni 20 mt uzunluğunda 10 adet galvanizli aydınlatma direği konuşlandırılmış, her direğe 1000 watlık 3’er adet projektör takılmıştır.Tüm havalandırma bahçelerinin  çatı kenarları dahil zafiyet oluşturabilecek alanların tamamı jiletli tel ile kaplanmıştır.Mevcut kapalı devre  Kamera sistemindeki kamera sayılarına yeni kameralar ilave edilmiş 24 ü’ çatı ve dış çevrede,120 ’si kurumun iç kısımlarında olmak üzere konuşlandırılmış,24 saat gözetim ve denetim yapılmakta , kayıt ve görüntüleme sistemi yenilenerek dijital kayıt sistemine geçilmiştir.Ayrıca kurumun tüm birimleri ve mahkumların bulunduğu her odaya yangın ikaz sensörleri yapılmıştır.Tüm oda içlerine acil çağrı ve oda kapılarının dış kısmına ise iç güvenlik personeli için acil durum çağrı butonları konuşlandırılmıştır.

   

             Kurumda merkezi Anons sistemi,24 kanal TV-Radyo yayını sistemi vardır. Kurum İdari Bina girişinde, Mahkûm Kabul Biriminde ve Mutfak Biriminde olmak üzere 3 Adet X-Ray Cihazı, Bu cihazların yanında ve diğer arama noktalarında 6 Adet duyarlı kapı mevcuttur. Ayrıca kuruma giriş çıkışlarda personel ve ziyaretçilerin göz iris kaydı yapılarak geçişleri kontrollü olarak sağlanmaktadır.
Kurumda Türk Telekom aracılığı ile konuşlandırılan 15 adet Ankesörlü,5 adet vaire-fon telefon cihazı mevcut olup, bu cihazlarla beraber kapalı görüş kabinlerinde bulunan cihazlarla yapılan görüşmeler yenilenen dijital kayıt cihazı ile kayıt altına alınmakta ve yapılan görüşmeler dinlenebilmektedir.
Kurumumuz Uyap  karasal bağlantısı 2012 yılında fiber optik kablo ile yenilenmiş ayrıca uydudan bağlatı olanağı mevcuttur ve uyap sistemi kullanımında kurulduğu günden bu güne kadar en aktif kullanıcı kurum özelliği taşımaktadır.İletişimde ise 2013 yılında dijital led göstergeli 4 dış hat girişli 120 aboneli santral cihazı hizmete alınmıştır.Bunun yanı sıra Türkiye de ilk Kurumsal Web Sitesini kullanmaya başlayan kurumumuz yapılan değişiklikleri ve gelişmeleri aktif olarak buradan kamuoyuna sunmaktadır.Yine Kurum E-Postasına gelen maillere günlük olarak yanıt verilerek teknolojinin tüm imkanlarını kullanmaya devam etmekteyiz.Ayrıca halkla iletişim büromuz tüm müracaatçı vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.
Kurumumuzda mevcut ring araçlarına sevklerin güvenli ve sağlıklı yapılabilmesi açısından yeni model ring araçları ile takviye yapılmış ve genel bütçeye kayıtlı olarak 18’i ring aracı olmak üzere toplam 24’e yükselmiştir.

             Güvenlik açısından en önemli aşamalardan bir diğeri ise 6 adet görüşme odasının bulunduğu SEGBİS SALONU’un 2013 yılında hizmete alınmış olmasıdır ki; açıldığı tarihten bu güne kadar il içi-il dışı mahkeme duruşmasına katılımı nedeni ile sevki yapılması gereken 1000 kişinin bu sevkleri yapılmadan ve kurum dışına çıkarılmadan mahkeme duruşmalarına SEGBİS aracılı ile katılmaları sağlanmıştır. Ayrıca sevkine gerek kalmayan görüşmelerin 500.000 tl lik sevk nakil ücretinin ödenmemesi ile de tasarruf sağlanmıştır.
Kurum iç  güvenliğinin 7/24 saat sağlanmasında  İç Güvenlik ve Gözetim Servisinde 20 i.k.b.m ve 34’ü bayan, 259’u Erkek i.k.m olmak üzere 313 güvenlik ve gözetim personelince Hafta içi gündüz sabit ve 4 dönüşümlü vardiya çalışma düzeninde sağlanmaktadır.İdari birim ve diğer birimlerde toplam 64 sivil personel görev yapmaktadır.Ayrıca Aile Hekimliği Biriminde Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirile 1 Aile Hekimi ve Hemşire görev yapmaktadır.1.Kademe sağlık hizmetleri vermektedirler.

                                                          Bursa E tipi logo     

BURSA NİLÜFER 20 NOLU E TİPİ CEZA İNFAZ KURUMU AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ

         Kurum personelimize belirli periyotlarda her türlü olağan üstü durumlara karşın İl Sağlık Müdürlüğünce; İLK YARDIM,Bursa B.B.İtfaiye Daire Başkanlınca YANGIN SÖNDÜRME ve MÜDAHALE,Sivil Savunma Müdürlüğünce Doğal Afetlere Karşı Müdahale Eğitimleri verilmesi sağlanmakta ve gerekli her türlü gruplar oluşturularak görevlendirilmeler yapılmaktadır.Ayrıca 6 aylık dönemler halinde Bursa C.Başsavcılığı Koordinasyonunca  Olağan üstü hal tatbikatı  tatbik edilmektedir.

            

           Kurumumuz kendi yemek ve ekmek ihtiyacının yanı sıra Bursa H Tipi,Gemlik Açık Ceza İnfaz Kumlarının ve İmralı İrtibat Bürosunun yemek-ekmek ihtiyacını karşılamakta,günlük 4.000 kişilik yemek ve 4000 ekmek üretimi yapmaktadır.İş yurdu Atölyelerine bağlı olan Fırının yanı sıra Tekstil İş koluna bağlı 3 ayrı Tekstil atölyesinde faaliyetlerimiz devam etmektedir.Bu atölyelerde Başlıca  Deniz Kuvvetleri Komutanlının Er Eğitim Elbiseleri,Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü İç Güvenlik Personelinin Polar Mont ihtiyacı, Kantin ve kamu-özel sektörün talepleri doğrultusunda El,Yüz,Ayak,Banyo,Plaj Havlu üretimi yapılmaktadır.Bursa Ek Adliye Binası ve Mudanya Adliyesi Temizlik-Çay Ocağı İşleri yanı sıra BURSA HAKİMEVİ İşletmeliciliği Bursa Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu müdürlüğümüzce yapılmaktadır.

    

           Kurumumuzda Her ayın ilk Haftası AÇIK, diğer haftalarda KAPALI görüş yaptırılmaktadır.Bu kapsamda yıllık ortalama 35.000’i Açık ve 70.000’i Kapalı görüş ziyaretçisi olmak üzere 105.000 kişi kuruma giriş-çıkış yapmaktadır.Telefon görüşü hakkını kullananların yaptığı görüşme sayısı ise yıllık ortalama 27.000 dir.Yine yıllık ortalama 4.000 avukat görüşmeye girmekte ve 10.000 görüşme yapmaktadır.
Kurumumuza Emanet Eşya gönderileri PTT KARGO ile Emanet Para ise PTT BANK aracılığı ile yapılmaktadır.

                    

           Kurumumuzda 1 adet Çok amaçlı kapalı spor salonu,1 adet Açık suni çim saha,1 adet Konferans salonu, Kütüphane, Derslikler,Hobi odası,Çamaşırhane,Berber,İş yurdu Atölyelerinin bulunduğu EK Hizmet Binası bulunmaktadır.

       

        Kurumumuz İhata duvarı dışı alanda  Ziyaretçilere, Personelimize hizmet veren Kantin ve Lokalimiz mevcuttur. Ayrıca İl dışı görevle gelen personel için misafirhanemiz yeni hizmete alınmıştır.

           Kurumumuza Ulaşımda Bursa Büyükşehir Belediyesince toplu taşıma araçları  ve durağı  mevcut olup gerek şehir içi Metro ve otobüs hattı ile gerek ise şehirler arası Kara ve Deniz yolcu taşıma  Terminalleri ile bağlantılı hat olma özelliğindedir.

Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu yanı sıra H  Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğünün bulunduğu yerleşkenin İstiklal Şavaşı Şehitlerin bulunduğu Şehitliğin yanında Personelimiz ve vatandaşlar için Vakıfbank A.T.M Cihazı mevcuttur.

       

Kurumumuz da bulunan mevcut imkanlar doğrultusunda öncelikli olarak kişilerin yeniden topluma kazandırılmaları bakımından İl Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezleri,İş Kur,İl Müftülüğü,Spor İl Müdürlüğü,Uludağ Üniversitesi,Büyükşehir ve ilçe Belediyeleri,diğer Kamu Kurumları,Sivil Toplum Kuruluşları ile yapılan karşılıklı görüşmeler sonucunda ;Sosyal,Kültürel,Meslek edinme,Eğitim-Öğretim(Milli Eğitim Bakanlığınca ve Ö.S.Y.M tarafından yapılan tüm sınavlar da dahil)Konferans,Tiyatro,Eğlence ve Sportif faaliyetler programlı ve sistemli olarak ilgili kurumların görevlileri ve kurum personelinin iş birliğince devamlı olarak yapılmaktadır.

Kurum yöneticileri olarak bizlerin tek amacı;bizlere emanet edilen insanların Kanun,Tüzük,Genelge,Yönetmelik, Uluslar arası Ceza İnfaz normlarında ve Avrupa Birliği İnsan Hakları  içtihadında  belirtilen uygulamalar doğrultusunda;Kurumda bulundukları süreç zarfında Barınmaları,Yaşama,Sağlık,Beslenme,Eğitim,Öğrenim,Görüşme ve Haberleşme,Yeme –içme haklarının temini sağlamaktır.Yine bu süreç zarfında her yönü ile kendisini yenileyen insan haklarına ve hukuka saygılı olan,sağlıklı düşünebilen,kendi özgüvenini kazanan,toplum ve ailesine güven veren bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.
Tahliye olduklarında ise sosyal yaşantılarına kaldıkları yerden uyum sorunu yaşamadan devam edebilmelerine katkıda bulunmaktır.En büyük kazancımız bireylerin tekrar bir suça karışmadan sevdikleri ile beraber hayatlarına devam edebilmeleridir.
Bursa İli Nüfusu TUİK verilerine göre 2014 yılı başında 2.740.970 kişidir ve halen de yoğun bir şekilde göç alarak büyümektedir.Kişilerin suça karışmalarının başlıca nedenleri ise  göç nedeni ile sosyo kültürel ve ekonomik yaşam şartlarına ayak uyduramamaları,eğitim ve gelir  düzeyleri,Örf,Adet,Gelenek ve Aile bağlarındaki kopukluktur.Bu sebeplerden dolayı hiç arzu etmediğimiz bir tablo sonucunda vatandaşlarımızın her hangi bir suça karışarak Ceza İnfaz Kurumlarına gelmelerinde artışlar yaşanmaktadır.Bu toplumsal bir yaradır ve toplumun genelini ilgilendiren konuda tüm toplumun üzerine düşen görevler  olduğu düşüncesi ile;
Ceza İnfaz Kurumu Yöneticileri olarak yaptığımız bu yoğun,zor ve önemli bir toplumsal görevi ifa ederken bizleri yalnız bırakmayan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerine,özel sektör girişimcilerine,sivil toplum kuruluşları başkanlarına şükranlarımızı sunar,bu desteklerinin devamını dileriz.Bu süreçte her zaman yeni fikir, düşünce,plan,proje ve girişim sahipleri ile görüşmelere hazır olduğumuzu Bakanlık tarafından uygun görülenleri uygulamaya alacağımızı  beyan ederiz.

                                                                                                                      Sabri KARATAŞ
                                                                                               Kurum Müdürü


 

 


 

Bursa E Tipi Kapalı ve Açık C.İ.K. Resmi Web Sitesi © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster :Hasan BAŞOL-Betül ÇAKIR
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.